Bu resim, dikey formatta ve yağlı boya tekniğiyle yapılmış renkli bir portredir. Resim, bir kadının omuz hizasından yukarısını gösteriyor. Düz, koyu bir arkaplan önünde konumlanan kadının gözleri açık, bize doğru bakıyor. Resmin büyük bir bölümünde kadının yüzü yer alıyor. Yüzünde hınzır bir ifade var. Saçları arkadan toplanmış, yanakları hafif kızarmış, dudakları kapalı bir şekilde duruyor.
Paylaşılan metinlerin yazarların izni olmaksızın kopyalanması, dağıtılması ve oynanması yasaktır.

Bir delik… Küçük bir delik. Deliğin içi siyah… Siyahın sonu bir tetik. (Kısa bir sessizlik) Bir silah! Tam karşımda! Yabancı bir elin avucunda. El kocaman. Devamı kıl… Kol… Kas. Devamı Lacivert. Lacivertin üstünde arma. Yıpranmış. Yazısının “em”i gitmiş “niyet”i kalmış. “Niyet genel müdürlüğü”. Armanın çaprazı yaka, üstü kafa. Alın. Şişkin damarlardan ter akıyor… kaşlarına. Kaşlar çatık, [Derinden hızlıca duyulan bir kelime: “Silah!”] Gözler siyah. [Derinden hızlıca: “Silah önümde!”] Gözler kocaman. [Derinden hızlıca: “Balkon geride!”] Gözler: Üzerimde. [Derinden hızlıca: “Balkon!”] Balkonda bir hareket, bir gölge. Hayta kardeş hareket halinde. Bakıyor gözlerime. Gözleri muzur. El sallıyor bana. [Derinden hızlıca: “Adamın sırtı dönük ona.”] Tükürük! Tükürüğüm masaya. Bardak. Bardak elimde. Bardak boş. Gölge? (Kısa bir sessizlik) Durmuş.

Silah! Gitmiş önümden. Masa. Göbek. Bel. Silah belinde. [Belli belirsiz duyulur: “Balkonda hareket yok!”] Bel. Göbek. Boyun. Kalın. Gözler siyah. [Belli belirsiz duyulur: “Balkonda hareket yok!”] Siyah gözler hareketli. Gözler ötekinin gözünde, ötekinin gözleri mavi… Öteki kısa. Saçı kaşı sapsarı. Elleri büyük. Elleri hızlı, elleri koltukta, elleri masada, elleri çekmecede, elleri bibloda, elleri kitaplıkta… Raf… Kitaplar… Eller bibloyu devirdi! Cam kırıkları! [Kelimeler aynı anda duyulur: “Balkon –  “Polis” – “Laptop” –  “Gözler”]

Gözler! Siyah gözler yine üzerimde. Masada. Üzerimde. Masada. (Keskin bir geçişle) Üzerimde. Mas- (Keskin bir geçişle) Üzerimde! Laptop’ta! Laptop’a bir hamle. Açıldı. Açanın ağzı oynuyor. Elleri de. Yazıyor: You –  tube. Yazıyor: İs – yan. Ekran siyah. (Kısa bir sessizlik) Ekran reklam. (Kısa bir sessizlik) Ekran klip. Külüstür titriyor. Külüstür gri. (Hızlı bir şekilde) Ekran renkli. Ekran isyan. Ekran… dondu! Polis ekrana doğruldu. Parmağı klavyede. [Derinden: “Tuş!”]. Ekran sabit, Polis panik. [Derinden: “Tuş, Tuş!”]. Gözleri laptop’ta. Balkon! Polis laptop’un gerisinde. [Derinden: “Balkon!”] Sırtı balkona dönük. Tuş Tuş Tuş! Balkonda bir hareket, kardeş balkon demirlerinde, bir bacağını attı, diğer bacağını da. Ekran sabit. Polis ekranın önünde. Balkon polisin gerisinde. Kardeş atladı. [Derinden vurgulu: “Tuş!”] Balkon artık boş! Pencere. (Kısa bir sessizlik) Karşı bina. Binanın önü cadde. (Kısa bir sessizlik) Kardeş orada. Bir araba durdu önünde. (Kısa bir sessizlik) El sallıyor bana. Dudakları oynuyor: Gü-le Gü-le. 

Skip to content