Paintelling

Üç Dakika

Önce dudağa tıklayın, sonra göz… Ardından kulak ve son olarak portrenin başına, yani zihine…  

Böylece sizler için hikayenin kapıları teker teker aralanacak… Tıpkı bir puzzle çözer gibi…

Bu PAINTelling’de müziğin gücüyle birbirlerine tutunan bir abla-kardeşin saklambaç oyununa tanıklık edeceğiz. Ne kadar tehlikeli olsa da kendini oyuna kaptırmış bu ikilinin sesini kim bastırabilir ki? 

“Önüm, arkam, sağım, solum sobe. Saklanmayan ebe!”

Metin/Reji: İlker Ergün, Mehmet Can Engül
Oynayan: Büşra Karpuz
Ses Tasarımı & Müzik: Rubar Dindar
Şarkı Sözleri: Beril Sarıaltun
Ses Kayıtları: İlker Ergün, Mehmet Can Engül
Proje Kadrosu: Beyzanur İyitütüncü, İlker Ergün, Mehmet Can Engül

Bu proje British Council Creative Producers programı kapsamında desteklenmiştir.

Bu resim, dikey formatta ve yağlı boya tekniğiyle yapılmış renkli bir portredir. Resim, bir kadının omuz hizasından yukarısını gösteriyor. Düz, koyu bir arkaplan önünde konumlanan kadının gözleri açık, bize doğru bakıyor. Resmin büyük bir bölümünde kadının yüzü yer alıyor. Yüzünde hınzır bir ifade var. Saçları arkadan toplanmış, yanakları hafif kızarmış, dudakları kapalı bir şekilde duruyor. 

1887 yılında yapılmış olan bu portre Anne Elizabeth Baker’ı resmediyor. 1800’lü yıllarda İngiltere’de tarih, jeoloji ve botanik alanlarında çalışmalar yürüten Elizabeth Baker’ın aynı zamanda erkek kardeşinin kitapları için çizimler yaptığından, çalışmalarına yardımcı olduğundan bahsediliyor. Tarih kitapları onu çoğunlukla “Ünlü Northamptonshire tarihçisi George Baker‘ın kız kardeşi ve asistanı” olarak tanımlıyor ve yaptığı çalışmaların detaylarına neredeyse hiç değinmiyor.

Joseph Edward Southall 23 Ağustos 1861 yılında İngiltere’nin Nottingham şehrinde dünyaya geldi. Güzel Sanatlar ve El Sanatları (Arts and Crafts) hareketinin öncülerinden sayılan İngiliz ressam, 19. ve 20. yüzyılda tempera resmin tekrar canlandırılmasında önemli bir rol oynamıştır. Southall, görsel sanatlarda Romantizmin son ilerici kollarından biri olan Birmingham Sanatçı-Zanaatkarlar Grubu’nun lideriydi. Yaşamı boyunca kendini sosyalist ve pasifist olarak tanımlayan Southall, önce Liberal Parti’nin daha sonra da Sosyalist İşçi Partisi’nin üyesi olmuştur. 1902 yılında Royal Birmingham Society of Artists’ e üye olarak seçilen Southall, 1939 yılında bu derneğin başkanı oldu ve görevine 1944 yılındaki ölümüne kadar devam etti. Southall kariyeri boyunca mitolojik, dini ve romantik konuları işleyen manzara ve portre resimleri de dahil olmak üzere birçok resim üretti. Eserlerindeki kırmızı rengini kullanımındaki ustalığı, arı ve berrak ışık kullanımıyla ün salmıştır. Önemli eserleri arasında Hortus Inclusus (1898), Cinderella (1893-95),  Beauty Seeing the Image of her Home in the Fountain (1898) ve Contentment (1928) sayılabilir. 

Eser: (Anne Elizabeth Baker’ın Portresi, 1887, Joseph Edward Southall)
Fotoğraf: Birmingham Museum

Üç Dakika” ile ilgili 5 görüş

  1. Pingback Bildirimi: PAINTelling Projesi, “Sessiz” ve “Ben.. Ölüm!”ün Ardından Son Üretimleri “Üç Dakika” İle Bu Sezonki Seçkisini Tamamladı - Mimesis Sahne Sanatları Portali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim bilgilerimiz:

Bizi Takip Edin!

BAŞLAMADAN ÖNCE…
  • Bu tabloda “Dudak”, “Göz”, “Kulak” ve “Zihin” isimli dört ayrı sesli oyun bulunmaktadır. Oyunlar yukarıdaki sıralama ile dinlenmelidir.
  • Tabloda görülen kadının dudağına tıklayarak “Dudak”, gözüne tıklayarak “Göz”, kulağına tıklayarak “Kulak” ve son olarak alnına  tıklayarak da “Zihin” bölümü dinlenir.
  • Ses tasarımını daha iyi deneyimlemek için oyunları kulaklıkla dinlemenizi tavsiye ederiz.
  • Eser ve Sanatçı hakkındaki bilgilere sayfayı kaydırarak ulaşabilirsiniz.
Keyifli Dinlemeler! 🎧🎭🎨
Skip to content